Fajerwerki – coroczny spór

Fajerwerki – coroczny spór o głośne przedstawienie huku i światełek. Czy naprawdę są potrzebne?

2019_12_31_ostroznie-770x300

Około początku grudnia na sklepowe pułki trafiają fajerwerki i petardy. Na media społecznościowe trafiają od lat wałkowane dyskusje między fanami chałupniczej pirotechniki z osobami którym problemy związane z „atrakcją” nie są obojętne. Niestety miłe dla oka światełka na niebie kryją za sobą wiele nieprzyjemności. Oto mała lista:

Fajerwerki źródłem zanieczyszczeń powietrza.

Sylwestrowe fajerwerki i petardy w jedną noc uwalniają do atmosfery ogromne ilości szkodliwego dla środowiska i ludzkiego zdrowia drobnego pyłu, odpowiadające 15 proc. jego rocznej emisji z aut osobowych i ciężarowych – alarmują niemieckie media. 1 stycznia liczne stacje pomiarowe w Niemczech odnotowały poziomy stężenia szkodliwych cząsteczek w powietrzu wielokrotnie przekraczające średniodobową unijną normę 50 mikrogramów na metr sześcienny. W śródmieściu Monachium, w Nowy Rok stężenie wynosiło przez pewien czas 1346 mikrogramów, we Frankfurcie 385, w Wiesbaden 503; ponad dwukrotne przekroczenie normy stwierdzono w Lipsku, Gelsenkirchen i Leverkusen. Sytuację pogorszyły niesprzyjające warunki atmosferyczne – brak wiatru, niskie temperatury sprawiające, że chłodne powietrze utrzymywało się przy podłożu, oraz brak większych opadów.

Nadwrażliwość na huki osób z autyzmem.

Dzieci ze spektrum autyzmu cechuje nie tylko nadwrażliwość na dźwięki, ale i daleko posunięta nietolerancja dla zmian. Dlatego też magiczna dla ludzi neurotypowych noc – Sylwester – dla osób ze spektrum autyzmu może stanowić istny koszmar. U osób ze spektrum autyzmu i z zaburzeniami pokrewnymi łatwo o przebodźcowanie, które utrudnia funkcjonowanie w przestrzeni publicznej. Tutaj znajdziecie mały poradnik jak pomóc takim osobom przetrwać sylwestrową noc.

Fajerwerki a zwierzęta.

new-years-day-1090770_1920-1072x540

Każdego roku tysiące zwierząt cierpi z powodu hałasu spowodowanego fajerwerkami. Cierpią zarówno zwierzęta domowe jak i dzikie (w szczególności ptaki). Wszyscy dobrze wiemy, że zarówno psy jak i koty mają lepszy słuch od ludzi. Ostrość słuchu psa w zakresie niskich częstotliwości jest zbliżona do ludzkiej. Największe różnice w słyszeniu pomiędzy psem i człowiekiem występują na wysokich częstotliwościach. Człowiek może słyszeć dźwięki do 20000 herców. Psy słyszą dźwięki o znacznie wyższej częstotliwości 47000-65000 herców, co jest cechą osobniczą każdego psa. A teraz wyobraźmy sobie standardowy huk fajerwerków i petard. My odbieramy te dźwięki jak bardzo głośny huk a teraz pomnóżmy go przez 3-4 razy, przez co uzyskujemy efekt bezpośredniego ostrzału artyleryjskiego. Dodajmy do tego zdezorientowanie, efekt zaskoczenia, niezrozumienie. Tak właśnie Sylwestra odbierają zwierzęta. Niezła mieszanka strachu i paniki.

 

 

Apelujemy o rozwagę w okresie sylwestrowym. Istnieją alternatywy głośnych światełek. Nie bądźmy obojętni na cierpienia innych stworzeń i dbajmy o środowisko.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii, News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *