Aborcja w Argentynie – Kongres Narodowy Argentyny zalegalizował przerwanie ciąży do 14. tygodnia ciąży.
Nowe prawo poparł w środę Senat. Jest przełomowe dla Ameryki Łacińskiej, regionu, w którym obowiązują jedne z najbardziej restrykcyjnych przepisów dotyczących aborcji na świecie – informuje BBC.
Temat zdominował życie polityczne w Argentynie i doprowadził do masowych protestów zarówno zwolenników jak i przeciwników nowego prawa przed budynkiem Kongresu. Część senatorów pozostawała niezdecydowana, ale większość z nich po 12-godzinnej debacie poparła liberalizację przepisów. W tej chwili w Argentynie aborcja jest oficjalnie możliwa jedynie w przypadku zagrożenia życia kobiety lub gwałtu, co czyni legislację tego kraju jedną z najbardziej restrykcyjnych wśród tzw. rozwiniętych krajów. Dlatego BBC zauważa, że Prawo to jest „przełomowe” dla Ameryki Łacińskiej. Argentyna stanie się pierwszym dużym latynoamerykańskim krajem, w którym zalegalizowano przerywanie ciąży. Aborcja do tej pory była możliwa na Kubie, w Urugwaju, Gujanie i w niektórych częściach Meksyku. Ustawa została wcześniej uchwalona przez Izbę Deputowanych, a poparcie dla niej wyrażał prezydent Argentyny Alberto Fernández. Był to jeden z kluczowych elementów jego programu wyborczego z którym wygrał wybory w 2019 r.
Jak pisze „Washington Post”, to dziewiąta próba zmiany prawa aborcyjnego w ciągu ostatnich 15 lat. Blisko zmiany było już w 2018 r., ale Senat nie wyraził wówczas zgody na nowe przepisy w sprawie aborcji.
Senatorowie opowiedzieli się za legalną aborcją w Argentynie.
Za było 38 senatorów, a przeciw 29 przeciw; jeden senator wstrzymał się od głosu. Do tej pory aborcja w tym kraju była dozwolona tylko w przypadku gwałtu lub gdy zagrożone było zdrowie matki. Prezydent Argentyny Alberto Fernández poparł ustawę i tym samym spełnił jedną ze swoich obietnic wyborczych. Zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy aborcji zebrali się przed Kongresem w stolicy kraju Buenos Aires, aby oglądać debatę senatorów na ogromnych ekranach. Głosowanie odbyło się we wczesnych godzinach porannych w środę. Część niezdecydowanych senatorów po 12-godzinnej debacie zagłosowało za przyjęciem ustawy o legalnej aborcji. Działacze pro-choice mają nadzieję, że uchwalenie prawa aborcji w Argentynie, jednym z największych i najbardziej wpływowych krajów Ameryki Łacińskiej, zainspiruje inne kraje do podobnej zmiany.